Obrázek článku

Zdenko Frťala po Dukle: Kluci se zalekli vítězství

Domácí remízu 1:1 s Duklou Praha hodnotil na tiskové konferenci hlavní trenér Zdenko Frťala.

Co se s týmem stalo po první půli, která vám patřila? Ta druhá vám naopak vůbec nevyšla…

Myslím že nejenom já, ale i diváci viděli, že jsme to v druhém poločase nezvládli uhrát. Utápěli jsme se v individuálních kličkách a nebyl to tak týmový výkon jako v první půli. Nikdo naši hru nezklidnil, nezkvalitnil. Soupeř nás přehrával, do vyloučení jsme byli hodně pasivní a nepřesní. Pak přišly náznaky z rychlých protiútoků, ale ty jsme taky nezvládli.

Přišlo mi už v Milíně i Pardubicích, že tým po přechodu na čtyřku vzadu působil kompaktně. Dneska jste tak začali, pak jste přešli po s na trojku a hned jste dostali gól. Dostřídáno bylo už kolem 74. minuty a pak třeba Abu „tahal nohy“. Co k tomu všemu říct?

Abych odpověděl na vše, tak začnu změnou rozestavení v Milíně. Chtěli jsme udělat změnu, jak v Pardubicích, tak v Milíně jsme dobývali soupeře. Teď nás ve druhé půli Dukla přehrávala, a proto jsme přešli na 5-3-2. To že nejen Yasser a Abu ale i další hráči měli nějaké problémy byl důvod k dřívějšímu střídání. Yasser to naznačoval už od 30. minuty. Když jsme pak hráli v oslabení, tak ale spousta kluků síly ještě našla. Je to tedy asi o hlavách, vidím že v domácím prostředí jsme hodně křečovití a svázaní. Nechci se zbavovat odpovědnosti, ale opravdu to musí i někdo z hráčů zklidnit. Řešení našich situací bylo také tristní. Měli jsme možnost jít do protiútoků, ale nepodrželi jsme míč, a i předfinální fáze byla po změně stran špatná.

Chci se zeptat na červené karty. Nejen dnes, ale obecně v lize je jich opravdu hodně. Na tiskové konferenci o tom mluvil i Petr Rada a Jaroslav Harušťák, ten nám říkal, že na to hráče připravujete. Jak se to dá ale udělat, aby hráč nedostal červenou kartu?

Já už delší dobu navrhuji sezení s trenéry a rozhodčími, kde si vzájemně vysvětlíme míru agresivity a rizika. V osmé minutě jsme dostali žlutou za poměrně běžnou situaci, pak se to hraje těžce. Každé kolo je x vyloučených, což není jednoduché pro hráče ani rozhodčí. Víc k tomu nemám co říct, je to na rozhodnutí každého, jaký trest v zápase udělí. Dnes v Karviné dvě červené odvolali. Ve finále k tomu opravdu nemám co říct, je to těžké.

Ještě se doptám na rozhodčího, šlo o jeho ligovou v premiéru ve 24 letech. Jak jste ho vnímal?

Bez problému. Myslím si, že obstál. Útočníci Dukly mají obrovskou zkušenost, vědí, kdy spadnout, jak si vyhodnotit situaci. To také pomohlo zápas změnit, hlavním důvodem jsme ale my.

Co se týče Ondřeje Kričfalušiho, je to pro Vás spíš stoper, nebo záložník? Přijde mi, že mu to v záloze sedí více.

Pro každého trenéra je to vzácné, když hráč zvládne v různých rozestaveních absolvovat více pozic. Má velké sebevědomí a individuální kvality. Je to dobrý kluk i co se týče přístupu. On neřeší, na jaké pozici hraje, důležité je jaký výkon odvádí. Důvod toho že jsme nezvítězili ale stoprocentně není přechod do tříobráncového systému.

Cítíte, že se to krůček po krůčku zlepšuje? Potřebuješ další čas, hráči získávají zkušenosti s ligou…

Důležité je, aby hráči věřili ve své kvality. To je základ úspěchu, možná i tento bod bude důležitý. Byly i utkání kde bychom to nezvládli a odešli s porážkou. Musíme dřít celých 90 minut jako v závěru o devíti. To je jediná cesta s jakýmkoliv týmem. Kluci se snaží, dneska se ale vítězství zalekli. V první půli jsme mohli vyhrávat klidně 3:0, ale nestalo se tak. Je v tom spousta věcí, my se učíme neztrácet víru. Máme reprepauzu a dva týdny na restart hráčů, teď jsme smutní ze ztráty dvou bodů.

Jak to vypadá na marodce? Může se někdo vrátit?

Nejblíže k tomu, aby se připojil k týmu je Pepík Švanda. To se zatím nedá říct o Knápovi a Lacovi. Pravděpodobně byl ale mohl být připraven Lába.