Obrázek článku

Lüftner a Takács byli u výher reprezentačních týmů

Výborně si dnes vedly reprezentační celky České republiky do 19ti a do 21ti let za účasti teplických hráčů Laca Takácse a Michaela Lüftnera.

Česká devatenáctka dnes zvládla první zápas v kvalifikaci o mistrovství Evropy. Severní Irsko porazila 2:0. Gólově o prvních třech bodech pro českou reprezentaci rozhodli už v prvním poločase Černý a Batka. Laco Takács odehrál celých devadesát minut.

Dalším soupeřem české devatenáctky budou v sobotu Faerské ostrovy, proti Rusku nastoupí o tři dny později. Do závěrečné fáze, kde má díky koeficientu jistý start Španělsko, postoupí ze třinácti skupin první a druhý tým tabulky, plus jeden nejlepší ze třetích míst. Šampionát bude v příštím roce hostit hostit Řecko.

Severní Irsko "19" - ČR "19" 0:2 (0:2)
Góly
: 20. Václav Černý, 44. Batka.
Sestava ČR: Staněk - Jakub Šural, Takács, Toml, Matějů - Sadílek, Kulhánek - Galuška (85. Zorvan), Kratochvíl (55. Buchvaldek), Václav Černý - Batka (63. Yunis). Trenéři Petrouš a Čvančara.

Česká reprezentace do 21 let vyhrála gólem Přikryla na Ukrajině a udržela tak šanci na postup ze skupiny v International Challenge trophy. Michael Lüftner musel krátce před koncem střídat po nešetrném zákroku jednoho z domácích hráčů.

Zápas začali Češi náporem a už ve druhé minutě po centru netrefil Kremčík míč před brankou naplno a v dobré pozici neskóroval. Podobná situace se opakovala po čtvrthodině, jen hlavičkujícím byl Skalák. Domácí odpověděli sérií rohových kopů kolem dvacáté minuty, ale bez zakončení. Ve 33. minutě se po krásném nákopu Kalese za obranou objevil Skalák, svoji šanci na zakončení ale prováhal, stačil ale vrátit míč před branku, kde nabíhající Houska vystřelil ve velké šanci slabě a nepřesně. O tři minuty později zkusil Čumak ránu z třiceti metrů a těsně minul horní roh branky. Sedm minut před přestávkou se před brankou dostal k hlavičce Krmenčík, ale mířil do středu a s lehkým míčem si brankář snadno poradil. Ač měli Češi první poločas pod kontrolou, málem šli do šaten s inkasovaným gólem. Na dlouhý centr za obranu nabíhal Choblenko, míč ale jen hlavou "lízl", a ten skončil těsně vedle tyče...

Druhá polovina začala ranou Skaláka z přímého kopu v pětadvaceti metrů, brankář byl u tyče včas. Vzápětí střílel pohotově Kalas nad a hned nato zaměstnal brankáře Houska. Potom série střídání rozbila hru. Až závěru přišel velký vzruch. Přikryl rozehrál přímý kop na hranici pokutového území na Housku, ten prudce vypálil a trefil břevno. Ve skrumáži jeden z Ukrajinců srazil loktem Lüftnera, který otřesen střídal. Sudí ale hru nepřerušil a domácí z brejku dva na jednoho málem skórovali!

Dalši útok ale přinesl konečně gól. Míč po střele Kalase nadzvedl hlavou před brankou Přikryl a trefil horní roh! Trenér Jakub Dovalil byl spokojen: "Výhra na Ukrajině je vždy cenná. Je to velká země a mají z čeho vybírat. Jsem rád, že jsme vyhráli a mohlo to být i vyšším rozdílem. Bohužel jsme se opět potýkali s proměňováním šancí. Potěšilo nás, že se do hry podařilo dostat prvky, které nacvičujeme v trénincích. Také defenzíva nám fungovala podle představ."

V úterý bude dalším soupeřem českého týmu Itálie. Hrát se bude v Praze Vršovicích na stadionu Bohemians 1905 od 17 hodin.

Ukrajina "21" - Česko "21" 0:1 (0:0)